21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym, temu zagadnieniu poświecony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO. Hasło tegorocznych obchodów : „Włączanie do i za pomocą edukacji. Język ma znaczenie”, kieruje uwagę na jeden z największych nierozwiązanych problemów współczesnego świata, mianowicie o przeciwdziałaniu wykluczeniom społecznym. Jedną z najbardziej marginalnych grup społecznych na świecie są mniejszości językowe. Język to nie tylko narzędzie komunikacji i klucz do edukacji i rozwoju , ale także instrument ochrony dziedzictwa. Tylko wtedy budujemy tożsamość narodową, kulturową oraz potrzebę solidarności opartej na tolerancji i dialogu.

Przypomnijmy…21 lutego upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 r. pięciu studentów zginęło podczas demonstracji .Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

W Zespole Szkół w Miejskiej Górce corocznie upamiętniamy ten dzień ,zwracając uwagę na kulturę naszego języka ojczystego, dbałość o niego , przestrzeganie zasad poprawnego wysławiania i dbałości o jego kulturę.

Polonistki naszej szkoły zaproponowały cykl lekcji pt. „ Poeci moraliści- Miłosz i Herbert” . Celem zajęć było zwrócenie uwagi na tematyka moralną, odpowiedzialność za słowa, język oraz stosowanie formy językowych z wykorzystaniem wierszy Miłosza i Herberta.

Ciekawostka. Naukowcy szacują , ze w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków . Obecnie na świecie używa się około 7 tyś. Zdecydowana większość ludzi posługuje się językiem angielskim, na drugim miejscu znajduje się język chiński .

Profesor Ratajski powiedział: „Chronimy język po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej”.