Wsiąść do pociągu…, ale nie byle jakiego
Grupa 14 młodzieńców z kasy 3 AG i 3 BG, 28 marca br. miała możliwość zwiedzenia dwóch rawickich zakładów, które mogą poszczycić się przede wszystkim wysoką jakością pielęgnowaną w ciągu wieloletniej historii.
W pierwszej kolejności udaliśmy się do Rawickiej Fabryki Wyposażenia Wagonów RAWAG Sp. z o. o. w Rawiczu. Dzięki uprzejmości Zarządu Spółki mogliśmy zobaczyć, czym tak naprawdę zajmuje się rawicki RAWAG. Kierownik produkcji pan Marcin Pieprzyński i pan Krzysztof Maćkowiak oprowadzając nas po poszczególnych działach firmy udzielali wyczerpujących informacji. Dowiedzieliśmy się, że RAWAG zatrudnia ponad 470 osób, że dzięki fachowcom z działu konstrukcyjno – technologicznego może poszczycić się własnymi rozwiązaniami i dzięki temu jest konkurencyjnym producentem wyposażenia wagonów pasażerskich, tramwajów, autobusów szynowych, metra, autobusów miejskich i turystycznych. Asortyment stanowią głównie: różne typy okien (okna uchylne, opuszczane, przesuwne, awaryjne i stałe), okna typu szyba w szybie, okna do statków żeglugi śródlądowej, systemy drzwiowe, półki i stelaże bagażowe, wiatrołapy, kompletne kabiny WC, pulpity sterownicze, panele i komponenty aluminiowe, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, szafy elektryczne i pneumatyczne, skrzynie akumulatorowe i elektryczne oraz wiele innych, których nie sposób tutaj wymienić.
Na przestrzeni ponad 40 lat załoga RAWAG-u wypracowała sobie markę solidnej firmy liczącej się na obecnym rynku przedsiębiorstw taboru szynowego i autobusowego. Zakład ustawicznie rozwija się wprowadzając nowe technologie, unowocześniając techniki wytwarzania, podnosząc kwalifikacje załogi oraz poszerzając rynek zbytu. Podróżując po Europie, niemal w każdym kraju można spotkać się z produktami rawickiego RAWAG-u
Naszym kolejnym celem był zakład Lakiernictwa Sierakowski Czesław, który ściśle współpracuje z RAWAG-iem wykonując usługi lakiernicze. Firma pana Czesława istnieje już od 52 lat, to rodzinna firma z bogatymi tradycjami malowania na mokro, założona w roku 1965 przez Czesława i Mariannę Sierakowskich. Rzetelność i jakość przyczynia się do zadowolenia klientów, a firma sukcesywnie umacnia się w branży. Obecnie firma Sierakowski Czesław Lakiernictwo zatrudnia ponad 20 pracowników i przygotowuje uczniów do zawodu lakiernika, za profesjonalizm nadano mu medal Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Pracownicy zakładu zapoznali nas z funkcjonowaniem firmy i historią w formie prezentacji multimedialnej, a następnie oprowadzili po zakładzie, prezentując stanowiska pracy, wyjaśniając na czym polega proces lakierowania i do czego służą urządzenia i narzędzia. Mieliśmy okazję przyjrzeć się obróbce dachu do jachtu. Firma oferuje kompleksowe usługi począwszy od przygotowania powierzchni poprzez proces obróbki strumieniowo-ściernej, proces odtłuszczania, szlifowanie maszynowe lub/i ręczna, proces lakierowania na mokro, specjalistyczne procesy nanoszenia powłok, takie jak: korund, ceramika czy też inne, o specjalnych właściwościach (odbicie światła, twardość, odporność na uderzenia, itp.) Zakład współpracuje z branżą kolejową, motoryzacyjną, przemysłową, medyczną oraz z klientem indywidualnym.
Na zakończenie naszej wizyty przeprowadzony został quiz wiedzy o zakładzie. Uważni obserwatorzy zostali nagrodzeni czekoladą.
W myśl powiedzenia, że „podróże kształcą”, wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia.